NDT Bobath kurs


NDT Bobath kurs jest to znana organizacja non-profit. Metoda ta została stworzona w latach 40 i do dziś cieszy się ogromną popularnością. Stosowana jest zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Pierwszy kurs w Polsce odbył się w 1988 roku.

Założenia metody

Metoda NDT Bobath ma za zadanie pomóc ludziom, którzy cierpią na uszkodzenie Ośrodkowego Układu Nerwowego. Małe dziecko, dzięki tej metodzie może się prawidłowo rozwijać oraz uzyskać całkowitą niezależność w życiu dorosłym. Według metody, główne zasady usprawnienia obejmują przede wszystkim:

  • zahamowanie nieprawidłowych odruchów,
  • wykorzystywanie umiejętności ruchowych
  • wpływ na napięcie ludzkich mięśni.

Co należy do zadań terapeuty?

NDT Bobath kurs prowadzony jest przede wszystkim przez doświadczonego terapeutę. Osoba ta jest odpowiedzialna za ćwiczenie ciała każdego pacjenta. Dzięki takim ćwiczeniom mięśnie są w stanie doznać odpowiednich doznań czuciowych oraz ruchowych. Zazwyczaj takie zajęcia prowadzone są przede wszystkim indywidualnie – w ten sposób każdy pacjent dostanie maksimum uwagi terapeuty. Metoda ta przydatna jest przede wszystkim w leczeniu niemowląt oraz dzieci, ponieważ ćwiczenia mogą być włączone w biologiczny tryb dnia. Fizjoterapeuta może dać cenne wskazówki rodzicom, którzy następnie mogą ćwiczyć z dzieckiem.

Metoda ta nie bez powodu stała się tak popularna, ona naprawdę jest w stanie pomóc pacjentowi.